Skutki wyroku TSUE z 3 października 2019 r.

Marek Koenner24 października 2019Komentarze (0)

Przeżywamy szaleństwo po tym wyroku. 

Komentarze rosną jak na drożdżach: od takich, że właściwie to już wystarczy napisać pozew i po tygodniu mamy zwrot (widziałem mniej więcej takie hasło reklamowe w Google: „Bank przeprasza Klientów i zwraca pieniądze frankowiczom”), aż po takie, że właściwie ten wyrok to pogorszył (?!), a nie poprawił sytuację frankowiczów. 

Prawda oczywiście, jak zawsze, leży gdzieś pośrodku. Chociaż nie, tym razem leży jednak zdecydowanie bliżej tej pierwszej wersji. 

A na pewno możemy powiedzieć, że wyrok ten jest korzystny dla frankowiczów.

Przede wszystkim nie możemy zapominać, że wyrok ten wiąże polskie sądy – nie tylko ten, w którym wyrok ten został wydany.

Jedyny problem polega na tym, że żadna ze spraw nie jest w 100% identyczna. Ale w tych innych sprawach wyrok ten stanowi jasną wytyczną, jak orzekać w podobnych sprawach.

Bo chociaż nie mamy w prawie polskim (i generalnie kontynentalnym precedensów tak, jak to rozumiane jest w prawie anglosaskim, to mamy do czynienia z precedensem „faktycznym”, to jest bardzo silnym związaniem przyjętą linią orzeczniczą.

Sąd, który zechciałby orzec inaczej (do czego generalnie ma prawo), musi to bardzo dobrze uzasadnić. 

Dlatego w sprawach frankowych łatwiej jest sądowi (i będzie to prawidłowe działanie) podążać ścieżką wytyczoną przez TSUE w wyroku z 3 października, czyli że:

  1. po usunięciu nieuczciwych postanowień umowa nadal obowiązuje, o ile to jest możliwe na gruncie przepisów polskiego prawa, w szczególności oczywiście kodeksu cywilnego;
  2. należy respektować wolę konsumenta odnośnie do dalszego obowiązywania umowy;
  3. jeżeli konsument chce, żeby umowa – wobec stwierdzenia przez sąd, że umowa nie może się ostać po usunięciu klauzul niedozwolonych – została unieważniona, to sąd powinien orzec zgodnie z wolą konsumenta.

W konsekwencji zawsze nastąpi przeliczenie kredytu i konieczność nowego rozliczenia albo na przyszłość – jeżeli umowa będzie dalej obowiązywała, albo na moment wyrokowania – jeżeli umowa zostaje unieważniona.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 537 404 455e-mail: frankowicze@kancelaria-koenner.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marek Koenner Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marek Koenner z siedzibą w Gdyni.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem frankowicze@kancelaria-koenner.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: